FIRSAT: Work Away

Hemen hemen herkes yabancı bir dilde konuşabilmeyi, kendisini farklı bir dilde ifade edebilmeyi arzu ediyor. Bir dili kalıcı olarak öğrenebilmek için o dilde yaşamak gerekiyor, konuşmak zorunda kalmadan ne yazık ki o dile dair korkularımızı ve önyargılarımızı aşamıyoruz. Lakin dil kurslarına harcanacak tonlarca para bu hayalimizi çoğu zaman imkansız kılıyor.

Yurt dışına çıkmak için o ülkedeki konaklama ve yemek masraflarını, uçak biletlerini, vize ücretlerini hesaba katarsak tüm bu işlemler ve harcamalar yeni bir dil öğrenme hevesimizi kıran tatsız konular haline gelebiliyor. Bana göre, yemek ve konaklama masrafları nispeten bütçemizi daha çok sarsıyor.

 İki yıl önce sadece uçak biletimi karşılayabilecek kadar birikim yapabilmiştim ve bu konuyu bir arkadaşımla umutsuzca konuşurken bana Work Away adında bir internet sitesinden bahsetti. Bu site aracılığıyla iki yıl önce bir buçuk ay Almanya’da, geçtiğimiz yaz ise iki ay boyunca Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulundum. Gezmeyi, yeni yerler görüp yeni insanlar tanımayı seven herkesi bu programdan haberdar etmek için deneyimlerimi yazmaya karar verdim.  Ben bu program hakkında hiçbir kaynağa ulaşamadığım için bazı ufak tefek sorunlar yaşamıştım. Ayrıca eğer daha önce bu programdan haberdar olmuş olsaydım, şimdi daha çok tecrübe edinmiş olabilirdim. O yüzden duyan duymayanlara anlatsın, dilinizi geliştirmek  ve bunu en az maliyetle yapmak istiyorsanız Work Away  sizin için harika bir fırsat olabilir !

Work Away, dünyanın dört bir yanından farklı kültürlere sahip insanların ortak amaçlar doğrultusunda birbirleriyle iletişime geçebildikleri bir internet sayfası. Bu site aracılığıyla size evini açmak isteyen insanlarla iletişime geçiyorsunuz ve sadece konaklamanız değil günde üç öğün yemeğiniz de yanında kalacağınız kişiler tarafından karşılanıyor. Elbette bunların karşılığında sizden günlük işlerde onlara yardımcı olmanızı bekliyorlar. Hangi işlerle meşgul olacağınızı, Host adı verilen yanında konaklayacağınız kişinin Work Away hesabından öğreniyorsunuz. Dolayısıyla insanlarla iletişime geçmeden önce profillerini incelemekte fayda var.

Almanya’nın İlmenau şehrine doğru yalnızca uçak biletimi karşılayarak yola çıktım. Elbette gitmeden önce birçok yere mesaj atmam, tüm detayları konuşmam, yardım edebileceğim işler hakkında karşı tarafı bilgilendirmem gerekti. Tüm bu prosedürleri detaylı olarak yazının sonunda bulabilirsiniz. İlmenau, üniversite aracılığıyla gideceğim yaz okuluna çok yakın bir şehirdi. İlk kez yurtdışına çıkacağım için uzun yolculuklardan kaçınmak istemiştim. İlmenau yemyeşil ormanlarıyla bilinen bir şehir ve şehrin dışındaki kasabalarda hayvancılıkla uğraşılıyor. Otobandan geçerken yol kenarında tarlalarda otlayan hayvanları görebiliyorsunuz. Küçüklüğümden beri en büyük hayalim bir çiftlikte atlarla, ineklerle, tavuklarla, köpek ve kedilerle yaşamak olduğu için İlmenau huzur bulabileceğim bir şehirdi. Yanında kalacağım aileyle hem Almanca konuşarak dilimi geliştirebilecektim hem de uzun süre hayalini kurduğum bir hayat tarzını deneyimleyecektim.

BLOG içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir