STAJ: Gökçe Attorney Partnership

Merhaba Badel, 4. sınıftaki arkadaşlarımızın çoğuna göre daha uzun süreli bir staj yaptın. Öncelikle stajını hangi büroda ve hangi aylar içerisinde yaptığını öğrenebilir miyiz ?

Merhaba, stajımı Gökçe Attorney Partnership’te yaptım. Mayıs ve Eylül ayları içerisinde 4 ay süreli olarak yaptım.

Neden staj yapma gereği duydun?

Ne yazık ki yaz stajı yapma gerekliliğini ve önemini farkettiğimde çok geçti. Diğer üniversitelerde öğrenciler daha ilk yıllardan yaz stajları yapıyor, özgeçmişlerini geliştirmek adına ciddi uğraşlar veriyorlar. Yani okul bitince bürolar kapıları açık sizi beklemiyor. Çok ciddi bir rekabet ortamı var. İnsanlar  yaz stajında ne öğrendim değil, ne kadar çok büroda staj yaptım ya da ne kadar bilinen büroda staj yaptım derdine düşüyor. Yasal staj döneminde kölelik sistemi var. Ama en azından yaptığım köleliğinin en yüksek miktarda karşılığını alayım diyorsak yaz stajı yapmış olmak gerekiyor.

Staja başvuru sürecinden kısaca bahsedebilir misin?

Benim çalışmak istediğim alana ve büroya göre değiştirdiğim bir motivasyon mektubum var. Özgeçmiş kadar, bu motivasyon mektubunun da önemi olduğu söyleniyor. Bunları hazırladıktan sonra hukuk bürolarının sitelerinde öngörülen şekilde başvuru yapılıyor. Gökçe’de iş görüşmesini bizzat Görkem Gökçe yapıyor. Zaten özgeçmişiniz elinde oluyor ve  özgeçmiş üzerinden bire bir görüşmeyle işe alınıp alınmayacağın belli oluyor. İstisnai olarak Gökçe yaz stajyeri almak yerine öğrenci stajyer alıyor. Bunun nedeni de yazın işlerin çok yoğun olmaması. Yani okulla beraber stajyer almayı tercih ediyor.

Staj sürecinde neler yaptığını, deneyimlerini anlatabilir misin?

Ben iş görüşmesine mayısın başında gitmiştim. Yaz stajyeri yerine öğrenci stajyeri aldığını öğrenince hemen başladım. Normalde 6/7 tane öğrenci stajyer varmış ama sınavlar yaklaştığı için pek kalan yoktu. Yazın devam etmesi istenen 2 öğrenci stajyerdik. Büroda genel olarak 20 kişiden fazla genç bir ekip çalışıyor ve bu nedenle kimse size kendinizi kötü hissettirmiyor. Çalışma ortamında herkes arkadaş size de kendilerinden biri olarak davranıyorlar. Çoğu yaz stajında duyduğumun dışında gerçekten iş öğrenebileceğiniz bir büro. Kısa dönemli ve çok yaz stajyeri olmadığından size düşen iş de artıyor. Yasal stajda öğreneceğiniz dava takibi yapmayı, UYAP kullanmayı, dilekçeler için araştırma yapmayı, basit dilekçeler yazmayı, noterde yapılacak işleri vb. yapmayı erkenden öğrenme şansınız oluyor. Ayrıca dava çeşitliliği nedeniyle ne yapmak istediğinizi görmek için de iyi bir büro. Avukatlarla kolay iletişim kurabildiğiniz için ilgilendiğiniz dava dosyalarını inceleme, duruşmaya gitme şansınız da cabası.

Bu stajın sana kazandırdıklarından kısaca bahsedebilir misin?

Burda yaptığım stajdan sonra stajlara bakışım değişti. Ben bir alana çok kitlenmiş ve sadece o alanda iş yapan bürolara başvurmuştum. Üstelik hepsi de alanında en çok istenen bürolardı. Bu koşullarda o bürolara stajyer olarak girmek zaten zorlaşıyor. Bir kere okulumuzun hala daha yeterli bilinirliği yok. Ayrıca bu çok istenen isim yapmış bürolarda departmanlaşma çok fazla olduğundan çeşitlilik görme şansın olmuyor. Kişi çokluğundan da kaliteli iş yapamıyorsun ve sadece özgeçmişinizi süslemiş oluyorlar. Bunlara başvurmanın yanında daha küçük ölçekli iş çeşitliliği görebileceğin yerlere de başvurmak önemli. Çünkü bu sayede hangi alanda çalışmanın daha çok keyif vereceğini görmüş oluyorsun. Benim de uzmanlaşmak istediğim alan hakkında tamamen fikirlerimin değişmesini sağladı. Ayrıca iş hayatında nasıl yazışmam, mailleşmem gerektiğini; birlikte çalıştığım insanlarla ve müvekillerle nasıl iletişim kurmam gerektiğini gördüm. Mezun olmadan mutlaka bir deneyim edinilmesi gerekiyor. Bu sayede artık dosya nasıl okunur gibi basit bir şeyi bile bilmeden mezun olmayacağım. Ayrıca daha öğrenciyken bir çok bağlantı edinmemi sağladı. Çok uzun çalışma saatleriyle çalışacağın bir ortamda huzurlu olmak çok önemli oluyor. O yüzden insanların söylemlerini dinlemek yerine, staj yapıp kendin görmek gerçekten gerekli.

Stajyer: Badel Keskin

Muhabir: Elçin Yalçın 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir