ROBOT HAKLARI

Teknolojinin her geçen gün daha da hızlanarak geliştiği, daha önce yalnızca hayal edilen, bilim kurgu filmlerinde izlenen ve fütüristik kitaplarda okunan pek çok icadın gündelik hayatımızın bir parçası halini aldığı günümüzde, birçok alan gibi hukuk da daha önceden akıllara bile gelmeyen sorularla karşı karşıya kalıyor.  Bu sorunlardan biri de, özellikle son yıllarda yapay zeka ve robotların sık sık gündeme gelmesi sonucunda birçok tartışmaya sebep olan: Robot Hakları.

Robot haklarını, en basit şekilde tanımlayacak olursak, insanların makinelerine karşı hissetmeleri gereken manevi sorumlulukların sonucu ortaya çıkan bazı koruma alanları diyebiliriz. Robot haklarına örnek verecek olduğumuzda ise, var olma hakkı ve görevini yerine getirme hakkı, robot haklarına en çok önerilen iki hak olarak karşımıza çıkıyor.

Robot hakları konusu ilk olarak Rodney Brooks’un 2000 yılında yazdığı “Robotlar Ayaklanıp Haklarını Talep Edecek Mi?” adlı makalesinde dikkat çekti. Bahsi geçen makalede Brooks, robotların gelecekte git gide daha çok insanlaşacaklarını ve bu insanlaşmanın kaçınılmaz olarak onların da insanların yararlanmakta oldukları devredilemez haklardan yararlanmak istemeleriyle sonuçlanacağını yazdı. 2006 yılında İngiliz hükümetinin rapor komisyonu “Robot Hakları: Ütopik Bir Rüya Mı Yoksa Makinelerin Yükselişi Mi?” ismiyle yayımladıkları araştırmada, gelecekte robotların hak talep edebileceklerini yazdılar.

 Ancak gerek robotların hak sahibi olup olmaması konusunda, gerekse de bu hakların kapsamları konusunda birçok farklı fikir bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir