Recht im Film

Hukuk ve Sinema, birbiriyle alakasız görünen iki yakın arkadaş. Biri insan ilişkilerinin tüm çıplak gerçeklerini ortaya seren hayatın içinden bir kesit. Diğeri de bu kesiti hikâyeleştirip perdeye yansıtan bir sanat. İşte bu iki yakın dostu buluşturan etkinlik “Recht im Film”.

Hukuka dair önermeler barındıran ve merkezinde hukuki bir çatışmaya yer veren filmler üzerine tartışabileceğiniz, hukuka dair beyaz perde üzerinden yeni kazanımlar elde edebileceğiniz muazzam bir imkân.

Burada katılımcılar hukuk fakültesinde aldıkları soyut bilgiyi kurgusal bir eser olan film yoluyla somutlaştırma ve uygulama imkânı elde ediyor. İzleyicinin filmin içine girmesi, karakterle empati kuruyor olması hukuki soruna bakışını daha da içselleştirmesini sağlıyor. Bu da ilerde hakim, savcı veya avukat olacak kişilerin hukuki sorunlar bakımından yeterli empati geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Her hafta toplanan katılımcılar hukuk tarihi anabilim dalında araştırma görevlisi olan sevgili hocamız Ercan Karaismailoğlu eşliğinde hukuki temalı filmler üzerine sunumlar yaparak belirlenen filmin içerdiği çatışma üzerine beyin fırtınası gerçekleştiriyorlar. Bu sayede hem hukuk nosyonlarını genişletiyor hem de film kültürlerini meslekleriyle nasıl bağdaştıracaklarını öğreniyorlar. Üstelik konu filmler olunca iş külfet olmaktan çıkıp eğlenirken öğrenilecek bir hobiye dönüşüyor. Siz de bu imkândan faydalanmak için bu etkinliğe dahil olabilirsiniz. Hukuktan keyif almayı öğreneceğiniz “Recht im Film” kıymetli vaktinizi ayırdığınıza değecek.

Yazar: Ceren Özcan


Not: “Recht im Film“, Hukuk Tarihi Anabilim Dalı Arş. Gör. Ercan KARAİSMAİLOĞLU hocamızın organize ettiği ve sürdürdüğü bir çalışma grubudur. Konu ile ilgili olarak kendisine karaismailoglu@tau.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir