“İNSAN HAKLARI EN YARARLI ENSTRÜMANINIZDIR”

 
Yukarıda yer alan başlık aslında bir yabancı animasyon filminin sloganıdır. Bu animasyon filminin adı “The Extraordinary Journey of Lucius Dumb.” olarak karşımıza çıkıyor. Animasyon insan haklarına ve özelinde de çocuk haklarına ilişkin bir üründür. Animasyonun fragmanını sizinle aşağıdaki “link 1” ile paylaşmaktayız.
Kendilerine dünyayı adil, mutlu ve barış dolu bir gezene çevirme görevi verilen bilim insanları bunun için formüller yazar, mutluluk makinesi icat etmeye çalışır ve başarısız olurlar. Küçük bir çocuk olan Lucius Dumb’ın denemeler devam ederken ortaya attığı “müzik” argümanı zihinlere açıklık, kalp atışlarına güç verir denerek kabul görür.
Tüm dünyaya yetecek kadar güçlü bir sesi olan enstrüman arayışlarına başlanacaktır ve utangaç dahi Lucius bu görev için seçilir. Animasyonda Lucius Dumb’ın bu arayışı: hayatının ilk adımlarını atmakta olan küçük çocukların ilhamıyla değerler, ihtiyaçlar, eşitlik ve adalet çerçevesinde sunulur.

Keza bir diğer tavsiyemiz de animasyonun, çocuk haklarına dair sözleri özenle yazılmış şahane müziğidir. Yine müziği sizinle aşağıda yer alan “link 2” ile paylaşmaktayız.
(Compos Mentis bu müziği günde 20 defa dinliyor olabilir, ben de şahsen daha az dinliyor sayılmam.)
 
Yönetmen                   : Maite Ruiz de Austri,
Yapımcı                       : Inigo Silva’dır.
Müziğin söz yazarı  : Pedro Calero’dur.
Link 1             : https://www.youtube.com/watch?v=-_RYeFbCS5w
Link 2             : https://youtu.be/h-aRk4f5RFQ
 
Müziğinin sözleri çocuklara hitap ettiĝi kadar, yetişkinlere de büyük anlamların hatırlatıcısı oluyor. O kadar etkileyici ki aşağıda bazı kısa kesitler halinde sizlerle hem orijinal dilde hem de dilimizde çevrilmiş halini paylaşmaktayız.
 
Orijinal Dil    :
“…………………………..
Think about it: you have the right to a name. You’re flesh and blood, not a number (on a page) A human being that’s growing, getting stronger and stronger
I’m someone, not a something. I’m a name, not a number. I’ll walk without chains, I’ll find my identity. Because I will always be…unique
Consider this: we all have life in common. All people on earth walk under the same sun. Here is a lesson we gotta take in. I am you and you are me.“
 
Türkçe   :        :
“………………………………………………….
Bir düşün: Bir isme hakkın var. Sayfadaki bir sayı değil, bir insansın sen. Büyüyen, güçlenen ve daha da güçlenen bir insan.
Ben bireyim, herhangi bir şey değil. Ben bir ismim, bir sayı değilim. Zincirsiz yürüyeceğim, kimliğimi bulacağım. Çünkü her zaman … eşsiz olacağım.
Bunu düşün: hepimizin ortak bir yaşamı var. Dünyadaki tüm insanlar aynı güneşin altında yürürler. İşte değerini tamamen anlamamız gereken bir ders. Ben senim ve sen bensin.”

Yazar: Compos Mentis
Yazar: Amicus Curiae

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir