HUKUK VE SANAT ZİRVESİ

Merhaba sevgili okuyucular,

Sizlere bu içerikte üyesi olduğum Kariyer Hukuk Derneği’nin 2017 Aralık ayında düzenlemiş olduğu Hukuk ve Sanat Zirvesine dair gözlemlerimden bahsetmek istedim.

Bildiğiniz üzere hukuk öyle bir alan ki, hayatın neredeyse her kısmında karşımıza çıkıyor. Çok farklı konuların ardında çok farklı hukuki problemler olabiliyor. Sanat da bu alanlardan biri ve aslında bu alanda düşündüğümüzden çok daha fazla hukukçuya ihtiyaç duyuluyor.

Moderatörlüğünü Avukat Eda Salman Bayraktar’ın yaptığı ve konuşmacı olarak sanatçı Gökhan Türkmen, Bora Öztoprak, Aslı Demirer ve All Stars Music yönetim kurulu başkanı Mine Aksoy’un katıldığı bu zirvede işte tam olarak sanat dünyasının hukuki problemleri ve bu alandaki hukukçu eksiği üzerinde duruldu. Burada Avukat Eda Hanım’ın da aslında kariyerine Ceza Hukuku ile başlamasına rağmen, etrafındaki sanatçı dostlarının yaşadığı problemler üzerine bu alana yöneldiğini de belirtmem yerinde olur. (Kendisi, bir hukukçunun yöneldiği alanın çevresindeki insanların yaptığı işlere göre şekillendiğini düşünüyor )

Zirvenin başlangıcında Avukat Eda Salman Bayraktar, hazırlamış olduğu sunumda Fikri Mülkiyet haklarından ve bu kapsamda bir müzik eseri üzerinde emeği olan söz yazarı, bestekar, aranjör gibi pek çok farklı kişinin ne gibi hakları olabileceğini anlattı. Zira bildiğiniz üzere bir müzik eserinin ortaya çıkışında pek çok aşama bulunuyor ve her bir aşamada katkısı olanların farklı hakları doğabiliyor. Eda Hanım aynı zamanda bu hakların korunabilmesi adına, müzik şirketleri ile yapılan anlaşmalarda ne gibi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğini, bunlara dikkat edilmediği takdirde eserlerin nasıl söz yazarı ve bestekâra ait olmaktan çıkabileceğine dair kıymetli bilgilerini konferans dinleyicileriyle paylaştı.

Sunumun ardından konuşmacı olarak All Stars Music yönetim kurulu başkanı Mine Aksoy devam etti. Kendisi aynı zamanda Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği – MSG eski Genel Sekreteri olarak bu piyasanın ilk çalışanlarından olmakla birlikte Türkiye’de telif haklarına dair farkındalığın neden geç oluştuğuna ve bu alandaki problemlerin teknolojinin gelişimine bağlı olarak yıllar içerisinde nasıl ortaya çıktığına ve asıl problemlerin eserlere ulaşımın internet sayesinde oldukça kolay hale gelmesiyle doğduğuna dair deneyimlerini bizlere aktardı. Telif haklarının yanı sıra yine müzikteki gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan ‘edisyon’ kavramı ve buna yönelik haklardan söz etti. Bir de müzik eseri sahipleri, yorumcu ve yapımcıları bir araya getirip, onların haklarını korumak üzere kurulmuş olan MESAM, MSG, MÜYORBİR ve MÜYAP kuruluşları hakkında bilgi verdi.

Ardından sanatçılar Bora Öztoprak, Gökhan Türkmen ve Aslı Demirer ile müzik kariyerlerine başladıklarından beri pratikte karşılaştıkları hukuki problemlere dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi. Hatta bu bölümde Gökhan Türkmen, kariyerinin başlangıcında çalıştığı müzik şirketlerinin, haklarını ihlal eden davranışları sebebiyle nasıl kendi müzik şirketini (GTR Müzik) kurmaya yöneldiğini tüm samimiyetiyle bizimle paylaştı.

Ben bu etkinlikte kendi adıma, müzik dünyasına dair hukuki bir bakış açısı kazanmış oldum. Eğer siz de yazımda bahsettiğim kurum ve kişiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığım linklere göz atabilirsiniz.

http://kariyerhukukdernegi.org/

http://edabayraktar.av.tr/

http://www.allstarsmusic.net/

http://www.gtrmuzik.com.tr/

http://www.mesam.org.tr/

http://www.mu-yap.org/

http://www.muyorbir.org.tr/

http://www.msg.org.tr/

Yazar: Mavi Kuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir