Hukuk ve Kariyer Topluluğu Kimdir?

Hukuk ve Kariyer Topluluğu, 2016 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde kurulmuş 1000’den fazla üyesiyle Türkiye çapında faaliyet gösteren bir topluluktur. Topluluğumuzun ana felsefesi kariyer adı altında henüz hayata atılmamış üniversite öğrencilerine destek olmak ve onları atacakları adımlar konusunda bilgilendirmektir. Mazimizi, rehber edinerek geleceğe sağlam adımlarla başlamak ve düşüncelere saygı duyarak hareket etmek iş felsefemizdir. Topluluğumuzun ana hedefi üniversite öğrencilerinin meslek yaşamlarını şekillendirmelerinde, onları başarıya götürecek en sağlam ve güzel yolu bulmalarında yardımcı olmaktır.

Hukukta Doğru Tercih Projesi

Hukukta Doğru Tercih Projesi, tercih döneminde hukuk fakültesini tercih edecek kişilere yardım etmek amacıyla Hukuk ve Kariyer topluluğu tarafından gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir. Tercih döneminde kişiler hangi üniversite daha iyi, hangisi bana göre, şehir yaşamı nasıl gibi sorularla kendisini adeta bir çıkmazda buluyor. Biz de o yollardan geçmiş birileri olarak bu eksikliği nasıl kapatacağımız üzerine düşündük. Topluluk olarak bu projeyi yalnızca Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi hakkında bilgi vererek kısıtlamamak, Türkiye ve Kıbrıs’taki öğrencilerden oluşan bir ekiple bu projeye başlamak ve daha çok öğrenciye yardım sağlamak istedik. Kısaca projenin işleyişinden bahsetmek gerekirse, proje tamamen sosyal ağlar üzerinden gerçekleşiyor ve üniversite tercihi yapacak öğrenciden projeden yararlanabilmesi için hiçbir şey beklenmiyor. Üniversite tercihi yapacak adaylar Hukuk ve Kariyer Topluluğu’nun twitter, instagram, facebook ve mail adreslerine hangi üniversiteler hakkında bilgi almak istediklerini yazıyorlar ve bizlerde aday ve gönüllü öğrencilerin birebir iletişim kurmalarını sağlıyoruz. Bu sayede üniversite tercihi yapacak kişi aklına takılan tüm soruların cevaplarına ulaşabiliyor.

Projeyi ilk defa geçen sene gerçekleştirdik. Üniversite öğrencilerinden ve tercih yapacak kişilerden çok olumlu geri dönüşler aldık. Bu sebeple bu projeyi bu sene tekrar gerçekleştirme kararı aldık. Geçen sene projemizi gerçekleştirirken 10 hukuk topluluğu,1 dernek ve 100’ü aşkın gönüllü öğrenci destekçimizdi. Bu yıl geldiğimiz noktada 25 hukuk topluluğu, 2 dernek ve 250’yi aşkın gönüllü öğrenci projede yanımızda. Hala daha çok sayıda projeye katılım sağlamak isteyen gönüllü öğrencilerin mesajlarını alıyoruz, bu bizim için çok gurur verici. Topluluk olarak hukuk fakültesini tercih edecek kişilere yardımcı olduğumuz bu yolda günden güne destekçi topluluk ve gönüllü öğrencilerin sayısının arttığı projemizin devamlılığını sağlamayı hedefliyoruz.

Projeye destek veren tüm gönüllü arkadaşlarımıza, derneklere ve başta bu yazıyı sizlerle paylaşmamızı sağlayan Türk-Alman Üniversitesi Pro Bono Hukuk Kulübü ve diğer tüm öğrenci kulüplerine çok teşekkür ediyoruz.

Hukuk ve Kariyer Topluluğu

NOT: Proje afişlerine ilerleyen sayfalarda ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir