Heybeden Masallar

 Herkesin macerası ilk seçimini yaptığı anda başlar. Zira ilk benliğini orada gösterir, ilk orada karar verir ve ilk orada kendiyle tanışır insan. Bu yüzden ilkler her zaman önemlidir. Benim de maceramın başlangıcı bu ilk seçimi yaptığım ana dayanıyor. Biraz küçüktüm o zamanlar. Henüz yeni düşünmeye başlamıştım belki de. Tamamen hislerimle verdiğim bu kararın tüm geleceğim olacağından habersizdim. Bunun süslü bir karar olacağını sanıyordum. Ta ki o ilk ve sıradan soruyu duyana kadar… “Büyüyünce ne olacaksın?” O zamana kadar sadece annemin takip ettiği polisiye dizilerde tecrübe ettiğim o meslek dökülüverdi ağzımdan. Hiçbir şey bilmiyordum hakkında, çok konuşan kimseler olmalarından başka. “Avukat olmak istiyorum.” dedim. İşte benim maceram tam da o anda başladı. Bitmek bilmeyen olumsuz sorulara cevap ararken buldum kendimi. Aslında o sorulara minnettarım. Zira o sorular olmasaydı belki de olmak istediğim noktaya bu denli tutkuyla bağlanamazdım.

 O andan sonra hayatımda yeni bir dönem başladı. Pek çok insan geldi geçti hayatımdan. Hatalar, doğrular, yanlışlar, düşmeler, kalkmalar, çocukluklar ve olgun yaklaşımlar… Birçok yakan ve söndüren, tatlı ve acı hatıralar biriktirdim. Tüm bu akışın içinde değişmeyen bir tek o oldu. Bir tek hayallerim değişmedi. Durmadan akan nehirde benimle sürüklendi bu meslek. Hayal ve umutla çalıştım, didindim. Çok ağladım, çok sevindim. Her sorana cevabım aynı oldu. Ben hukuk okuyacağım!

 Bu mesleği seçiyorsanız pek çok yıldırıcı soruya hazır olmalısınız. Benim kadar tutkun olsanız bile… İstisnasız herkes sizi vazgeçirmeye çalışır. Herkes en olumsuz senaryoyla çıkar karşınıza. Ya bir katil gelirse, ya mafya bulaşırsa, tehlikeli değil mi, avukat olma yalancı olursun, ülkede hukuk mu kaldı gibi gibi milyarlarca sorunla sizi baş başa bırakıp içinizde yeşerttiğiniz umudunuzu kendi ellerinizle öldürmenizi beklerler. O anda karşınızda iki ihtimal belirir. Ya bu sorunları çözümsüz bırakıp farklı ihtimallere yönelirsiniz, ya da inadınızı perçinleyen bu sorunlara karşı azmeder yolunuza devam edersiniz. İşte ben kendi yolunda tüm inadıyla yürüyenlerden oldum.

 Savaştım. Karşıma çıkan her sıkıntıyla savaştım. Bazen yenildim, düştüm. Bazen de kazandım, kalktım. Ama en sonunda yine ben kazandım. Benim hikâyem her defasında daha güçlü kalkmayı başardı. Umarım başarmaya devam eder. Hala umutla yeşerttiğim hayallerim, mürekkebini bekleyen sayfalarım var. Ama artık korkum yok. Çünkü ben başardım. Hayallerim tüm gerçekliğiyle benimle. Yine asi akan nehirlere karşı benimle salınmaya hazır. İşte bütün mesele bu. Kendinize sizinle salınacak bir hayal yetiştirin. Her şey daha güzel olacak, göreceksiniz.

 Dar boğazlı dünyanın azimli çocuklarına selamlarımla…

                            Yazar: Ceren Özcan

BLOG içinde yayınlandı

Heybeden Masallar” için bir yorum

  1. Kendime olan inancımı kaybettiğim bir zaman diliminde, bu güzel yazıyla karşıma çıktığın için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir