Halle için Tavsiyeler

5. Sunumunuzu hazırlamanız için programda belirtilmiş boş zamanları mutlaka kullanın, kendi dilimizde bir sunum hazırlamadığımızdan son güne sunumu bırakmanız sunumun altından kalkamamanıza yol açabilir.

6. Sunuma dair tavsiyelerden sonra günlük yaşama dair tavsiyelerden bahsedecek olursam, Halle’de Almancanıza olabildiğince çok yatırım yapın. Bu sizin Almanya’da son yaz okulunuz olabilir, dolayısıyla öğrenciliğin tadını çıkarın ve olabildiğince Alman veya Almanca konuşan yabancı arkadaşlar edinin. Nasıl mı?

Vardığınız gün yani 9 Temmuz’da akşam Grillfest var, burada birkaç asistan ve sizin gibi sunum yapacak birkaç Alman öğrenci olacak. Ayrıca 19 Temmuz’da yapılacak Kneipentour’da da sizlere birkaç Alman öğrenci eşlik edecek. Onlarla kaynaşıp Almancanızı geliştirmenizi şiddetle öneririm.

7. Türkler olarak kalabalık gruplar halinde dolaşıp Türk yemekleri yemek tercihiniz olabilir, fakat bundan ziyade şahsi tavsiyem kimle olursanız olun Almanca konuşabileceğiniz, Alman kültüründen veya farklı kültürlerden yemekler yiyebileceğiniz bir arkadaş grubuyla vakit geçirmek sizi daha mutlu edecektir ve dil açısından ne kadar geliştiğinizi göreceksiniz.

(BKKF: Bu konuda paylaşım yapmaya dair ne kadar tereddüt yaşadıysak da yeni katılımcı arkadaşların dikkatli ve bilinçli olmasını önemsiyoruz. Tabi ki genelleme yapamayız ancak yaşadığımız ciddi tecrübeler nedeniyle Halle özelinde, kalacağınız yer yakınlarındaki Türk dönercilerine yalnız gitmemekte, Türkçe konuşmamakta veya en kötü ihtimalle orada yalnız olmadığınızı, “büyük bir grupla” eğitimde olduğunuzu belirtmekte fayda var. Ayrıca çoğu kişi için Almanya’da yapılan Türk dönerleri salataları ve soslarıyla Türkiye’dekilerden çok daha lezzetli ve tercih edilebilir bir durumda. Henüz denemediyseniz, bu fırsatı kaçırmayın.

Dikkate değer bir başka lezzet tavsiyesi ise Hint mutfağıdır. Özellikle yurttan üniversiteye gidiş yolunda sağ kaldırımda yer alan Hint Restoranı ve çalışanları çok keyifli vakit geçirmemizi sağlamıştı. Yemeklerin doyurucu, lezzetli ve Türk mutfağına yakın olduğunu belirtebiliriz. Fiyatlar çok ucuz değil ancak 4-5 kişi giderek farklı yiyecekler sipariş edebilir ve birlikte tadabilirsiniz. Özellikle de Mensa’larda öğrenci ücretinden yemek yiyememek bizler için büyük bir dezavantaj ve hayal kırıklığı olmuştu. Bu konuda Herr Rosenau ile yapacağınız ilk görüşmede yeniden gündeme getirilebilir, ancak çözüm bulamadığınızda bir kase Hint çorbasının içinizi ısıtmasına ihtiyaç duyacaksınız.

Eğer yurtta açık büfe kahvaltı imkanı devam ediyor ise, gün ortası için kendinize sandviç de stoklayabilirsiniz. Maalesef yurdun misafirlerine açtığı, kendi yemeğinizi  yapabileceğiniz bir mutfağı yok.)

8. Halle, konum itibariyle oldukça güzel bir yerde, Leipzig ve Dresden’e ve nispeten Berlin’e yakın. Programda göründüğü kadarıyla Leipzig geziniz var, bunun dışında kendiniz Dresden’e gidebilirsiniz. Yine kişisel tavsiyem, Halle’nin Prag’a yakın olması avantajını kullanarak Prag’a hatta bazı arkadaşlarımızın yaptığı ve çok memnun kaldığı üzere Krakov’a gidebilirsiniz. Otobüs biletlerini internetten almak isterseniz yurtdışında internet alışverişine açık bir kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Böyle bir kartınız yoksa örneğin “Flixbus” biletleri satan yerler de mevcut (hem de kalacağınız yere oldukça yakın)

9. Siz de benim gibi Ceza Hukuku’na ilgi duyuyorsanız, Alman Ceza Hukuku bizim hukukumuz açısından oldukça önemli. Almancanızı ve Alman Ceza Hukuku bilgilerinizi güçlendirmeniz Türk Ceza Hukuku mantığını anlamanızda ve teorik bilginizin artmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir