Halle için Tavsiyeler

4) Kunstmuseum Moritzburg

Dönem dönem farklı temalarda fotoğrafların sergilendiği bu müze oldukça ilgi çekici. “Reflections of India” temasıyla çekilmiş fotoğraflar hepimizi büyülemişti. 20 Temmuz’da yapılacak olan bu müze gezisini kaçırmamanızı öneririm.

Bu kursun amacı bildiğiniz üzere ceza hukuku çerçevesinde tüm senenin kısa bir tekrarının yapılması ve en önemlisi, size verilen bir konu hakkında kütüphaneyi aktif bir şekilde kullanarak güzel bir sunum hazırlamak. Peki bu sürece dair ne gibi tavsiyeler verilebilir?

1. 10 Temmuz Salı günü verilecek “Einführung in das wissenschaftliche Arbeiten + Bibliotheksführung” dersi sunum hazırlarken kullanacağınız kaynakları kütüphanede nasıl bulabileceğini gösteren kanımca size yardımcı olabilecek en önemli derstir. Bu derste gerek kütüphanenin sitesinde kaynak taramayı gerek kütüphanenin sistematiğini iyi öğrenirseniz sunumunuzun %50sini halledebilecek konuma geleceksiniz.

2. Sunum demişken, yanınıza Office programları (özellikle PowerPoint) olan küçük bir bilgisayar almanız sizin için oldukça yararlı olacaktır, zira kütüphane tarafından misafir öğrencilere sunulan bilgisayarlar hem sayı olarak çok az hem ihtiyacınızı karşılayabilecek donanımda değil. Eğer bilgisayar taşımak istemiyorsanız kalacağınız yere (Jugendherberge) yakın internet kafeler var, fakat takdir edersiniz ki sunum hazırlamak 1-2 saatte tamamlanabilecek bir iş olmadığından kendi bilgisayarınızı kendiniz getirmeniz sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

(BKKF: Ayrıca Jugendherberge danışmasından saat sınırı olan internet erişimi satın alabilirsiniz.)

3. Herr Rosenau’dan sunumumla ilgili aldığım eleştiriler sonucu şu tavsiyeleri verebilirim: Size sunum konusu olarak verilecek konular tamamıyla Ceza Hukuku Genel Hükümler konuları olacaktır. Dolayısıyla spesifik kaynaklara yönelmektense Strafrecht AT kitaplarına yönelmeniz iş yükünüzü hafifletecektir. Spesifik kaynaklara yönelirseniz işin içinden çıkmanız oldukça zorlaşacaktır.

4. Sunum esnasında yüksek sesle, tane tane anlatmanız fazlasıyla önemli, aksi takdirde derlediğiniz onca bilgi anlaşılmayacaktır. Çok temel bir bilgi olarak, sunumunuza uzun uzun cümleler yazmaktan kaçının. İçtihatlara, doktrindeki tartışmalara ve mümkünse bahsedilen konunun Türk hukukundaki durumuna yer vermeniz sunumu güçlendirecektir. Kendi sunumumdan bir örnek verecek olursam:

(BKKF: Ayrıca sunum esnasında sadece ve sürekli kağıttan okumak kabul edersiniz ki çok etkili bir yöntem değil.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir