BİR CUMHURİYET AYDINI MAHMUT ESAT BOZKURT ve BOZKURT LOTUS DAVASI

Mahmut Esat Bey’in dayısı İttihat ve Terakki fırkası üyesi Ubeydullah Efendi (solda) ve Mahmut Esat Bey (sağda)

Cumhuriyet tarihimizden ve o tarihte yaşadığımız devrimlerden söz edildiğinde akla her ne kadar ilk olarak o devrin en büyük aktörü olan Mustafa Kemal Atatürk gelse de, ulu önderimizin çevresindeki insanlar yani yakın çalışma arkadaşları da Türk milletine hizmet yolunda çok büyük çaba sarf etmiş ve isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmışlardır.Bu kişilerden birisi de hiç şüphesiz, Türk hukuk devriminin öncü isimlerinden, Kemalizm’i bir ideoloji haline getirip onu sistemleştiren, Türk modernleşmesine sayısız katkılar sağlayan büyük hukukçu ve saygıdeğer Türk milliyetçisi Mahmut Esat Bozkurt’tur.

Mahmut Esat Bey, 1892 yılında İzmir’e bağlı bir kaza olan Kuşadası’nda dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini İzmir Yusuf Rıza mektebinde tamamlamış ardından İzmir İdadisi’ne yazılmıştır. Lisede iki yıl okuduktan sonra Abdülhamit yönetimine karşı mücadele edebilmek için İstanbul’a gelen İttihat ve Terakki Fırkası üyesi dayısı Ubeydullah Efendi’nin peşi sıra kendisi de İstanbul’a gelmiş, 1908 yılında İstanbul Hukuk Mektebi’ne girmiştir.

1911 yılında hukuk eğitimini bitiren Mahmut Esat Bey, dayısının da desteği ile 1912 yılında İsviçre’ye giderek hukuk öğrenimine orada devam etmiştir. Lozan ve Freiburg üniversitelerinde hukuk eğitimine devam eden Mahmut Esat Bey mezuniyetinden sonra “Osmanlı Kapitülasyonları Rejimi üzerine” adlı doktora tezi ile hukuk doktoru olmuştur.

Mahmut Esat’ın İsviçre’de tahsil gördüğü yıllar, Osmanlı Devleti’nin 1.Dünya Savaşı içerisinde bulunduğu yıllara denk geliyordu ve bu durum bu büyük Türk milliyetçisini derinden etkiliyordu. Böyle bir ortam içerisinde çevresindeki Türk öğrencilerine daima çok çalışmaları ve yabancılara karşı dikkatli olmalarını gerektiğini hatırlatıyordu. Türk öğrencilere her zaman “Buralarda evlenmek yok, Türk kızları bizi bekliyor.” talimatını veren Mahmut Esat Bey, yapacağı her işte bir milli sorumluluk taşınması gerektiğini arkadaşlarına öğretirdi. Her ne iş yaparsa yapsın, Türk milleti bundan ne kazanır ne kaybedebilir hesabını yapan bir insandı.[1]


[1] Cihan Yamakoğlu, Mahmut Esat Bozkurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınları, 1987

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir